Forum Culinar: Creme si mousse-uri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Creme si mousse-uri

#81 Useril este offline   Miny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 09-December 09
  • LocationTulcea

Postat 18 June 2010 - 08:45 AM

Vezi postareayoyo, la 17 June 2010 - 11:24 PM, a spus:

Nu am incercat aceste retee:

mousse de cafea

1. 250 ml. de lapte
150 g zahar
30 g cafea nes
400 gr frisca
5galbenusuri
4 albusuri
preparare:
se incalzeste laptele pe bain maria cu cafeaua si 50g zahar, se adauga galbenusurile (batute bine cu 50g zahar)
si se amesteca continu.
se strecoara totul intr-un bol si se amesteca cu frisca batuta. se baga la frigider 2 ore dupa care se scoate si se amesteca cu albusurile batute spuma cu 50g zahar. se baga la frigider 20 min, se scoate se bate cu mixerul si se toarna in forma dorita si se pune in frigider pana se intareste.
daca doriti sa umpleti o prajitura cu asta puneti si un pic de gelatina ca normal reteta asta e de mancat asa din bol cu alune asa pe deasupra. e tare si asa numa ca pt prajitura eu cred ca ar trebui gelatina

2.
mousse de cafea- alina-lili:

- 3 oua, 100 gr. Zahar, 250 ml lapte, 50 ml cafea concentrata, 10 gr gelatina, o mana de paiete de cioco alba, 200 ml frisca, - 25 ml lichior de cafea, eu nu am avut si am pus visinata amestecata cu whiskey.


Se pune gelatina la inmuiat in putintel lapte.
Se fierbe la bain marie laptele cu zaharul, ouale batute si cafeaua... ... pana capata consistenta unei smantani... ... se adauga gelatina si se amesteca pana la dizolvarea ei, se lasa amestecul la racit si apoi se adauga frisca batuta si beutura, ...se amesteca si se adauga o mana de paiete de cioco alba...



Multumesc foarte mult yoyo, m-ai scos dintr-o mare incurcatura. :) I-ti spun luni cum a iesit si pe care din ele l-am facut.

#82 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 19 June 2010 - 09:39 AM

Am mai gasit o reteta de cafea uitandu-ma acum dupa ceva retete si anume:

CREMA DE CAFEA - dora

Ingrediente

40g cafea macinata fin
200ml apa clocotita
4oua
180g zahar pudra
250g unt

PROCEDIMENT CREMA DE CAFEA

Se prepara o cafea forte turnand apa clocotita peste cafea
Cafeaua racita se amesteca cu ouale si zaharul si se pun pe foc amestecand
pana cand compozitia se ingroasa
Cand s-a racit se amesteca cu untul mixat spuma

#83 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 19 June 2010 - 11:00 AM

Vezi postareayoyo, la 19 June 2010 - 09:39 AM, a spus:

Am mai gasit o reteta de cafea uitandu-ma acum dupa ceva retete si anume:

CREMA DE CAFEA - dora

Ingrediente

40g cafea macinata fin
200ml apa clocotita
4oua
180g zahar pudra
250g unt

PROCEDIMENT CREMA DE CAFEA

Se prepara o cafea forte turnand apa clocotita peste cafea
Cafeaua racita se amesteca cu ouale si zaharul si se pun pe foc amestecand
pana cand compozitia se ingroasa
Cand s-a racit se amesteca cu untul mixat spuma


Multumesc caprito :scratch:.. stiam ca am si eu o crema de cafea...si nu mai gaseam reteta...
Noroc cu tine ca le ai salvate....cine stie, castiga :floare:


Miny iti pot confirma ca este o crema foarte rafinata...si deloc gretoasa..sper sa-ti fie de folos

#84 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 19 June 2010 - 10:02 PM

:lol:......de ai sti cate mai am de salvat :lol: .....dar incetul cu incetul sper sa le pun toate pe hartie :D

Uite ca mai vin Miny cu o reteta gasita acum:

Mousse de cafea - Daneza13 de la Prajitura cu mousse de ness si inima de zmeura

100 g lapte; 40 g zahar; 2 galbenusuri; 2 lingurite de ness; 5 g gelatina; 250 g smantana pentru frisca (35%)
Laptele si ness-ul se pun la fiert. Galbenusurile se mixeaza cu zaharul pana se albesc. Se amesteca cu laptele fierbinte turnat cate putin, apoi se repune vasul pe foc domol si se lasa pana se ingroasa, dar fara sa fiarba (sa imbrace dosul unei linguri de lemn).Se da deoparte si se lasa sa se raceasca usor.
Gelatina se inmoaie in apa rece, apoi se dizolva la bain-marie, dupa care se adauga la crema. Frisca se bate cu 2 linguri zahar pudra , apoi se incorporeaza usor la crema de cafea.

#85 Useril este offline   MINI07 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-December 09

Postat 20 June 2010 - 06:46 PM

Deci , postez si eu crema ruseasca de rom ...la rugamintea Gabreniei =)) O am dintr-o carte foarte veche cu retete de torturi , e putin modificata de mine . Avem nevoie de :
- 4 galbenusuri
- 200 grame zahar pudra
- 4 linguri rom
- 500 ml frisca lichida
- 6-8 linguri nuci macinate ( eu le-am prajit putin inainte de a le macina )
- 6-8 linguri zahar caramelizat , apoi racit , dat prin rasnita pana rezulta o pudra de caramel

Galbenusurile , zaharul pudra si romul se amesteca pe baie de aburi pana crema se intareste un pic. Se lasa apoi la racit. Frisca batuta se amesteca cu zaharul caramelizat si nucile . Se adauga apoi peste crema de galbenusuri si rom . Daca vi se pare prea moale la final se poate adauga si un plic de gelatina .
Asta e crema ...este foarte gustoasa . Eu am facut-o la un tort de ciocolata , cu blat de ciocolata si nuci si cu inca o crema de ciocolata . La ultimul tort am facut combinatia : blat pandispan simplu insiropat cu capucino de ciocolata , crema caramel Lissa si crema ruseasca de rom ...

#86 Useril este offline   Miny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 09-December 09
  • LocationTulcea

Postat 21 June 2010 - 01:13 PM

Vai mie, va multumesc tuturor pentru retete dar am cam trisat si am facut un ganas de ciocolata amaruie in care am adaugat ness si lichior de cafea si a iesit foarte buna.
Dora crema ta de cafea va fi executata cu siguranta in cel mai scurt timp, deoarece pe langa faptul ca-ti admir retele tot ce am facut dupa retetele tale a fost "superdelicios" (aprecierea pustiului meu)
Va multumesc tuturor pentru ajutor. :notworthy:

#87 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 21 June 2010 - 03:04 PM

Vezi postareaMINI07, la 20 June 2010 - 06:46 PM, a spus:

Deci , postez si eu crema ruseasca de rom ...la rugamintea Gabreniei :pupic: O am dintr-o carte foarte veche cu retete de torturi , e putin modificata de mine . Avem nevoie de :
- 4 galbenusuri
- 200 grame zahar pudra
- 4 linguri rom
- 500 ml frisca lichida
- 6-8 linguri nuci macinate ( eu le-am prajit putin inainte de a le macina )
- 6-8 linguri zahar caramelizat , apoi racit , dat prin rasnita pana rezulta o pudra de caramel

Galbenusurile , zaharul pudra si romul se amesteca pe baie de aburi pana crema se intareste un pic. Se lasa apoi la racit. Frisca batuta se amesteca cu zaharul caramelizat si nucile . Se adauga apoi peste crema de galbenusuri si rom . Daca vi se pare prea moale la final se poate adauga si un plic de gelatina .
Asta e crema ...este foarte gustoasa . Eu am facut-o la un tort de ciocolata , cu blat de ciocolata si nuci si cu inca o crema de ciocolata . La ultimul tort am facut combinatia : blat pandispan simplu insiropat cu capucino de ciocolata , crema caramel Lissa si crema ruseasca de rom ...


Super incitanta crema asta...e musai s-o probez...
=))

Vezi postareaMiny, la 21 June 2010 - 01:13 PM, a spus:

Vai mie, va multumesc tuturor pentru retete dar am cam trisat si am facut un ganas de ciocolata amaruie in care am adaugat ness si lichior de cafea si a iesit foarte buna.
Dora crema ta de cafea va fi executata cu siguranta in cel mai scurt timp, deoarece pe langa faptul ca-ti admir retele tot ce am facut dupa retetele tale a fost "superdelicios" (aprecierea pustiului meu)
Va multumesc tuturor pentru ajutor. :notworthy:


Ok fata draga...te astept cu impresii :((

#88 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 21 June 2010 - 03:15 PM

Dora,te rog daca esti prin preajma,poti sa-mi spui daca la crema de cafea pot inlocui untul cu frisca batuta?am cumparat deja frisca si nu vreau sa mai cumpar si unt,avand in vedere ca plec pt 2 luni si nu vreau sa o arunc.stiu ca exista retete asemanatoare care folosesc frisca in loc de unt. :notworthy:

#89 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 21 June 2010 - 03:28 PM

Vezi postareaortansa, la 21 June 2010 - 03:15 PM, a spus:

Dora,te rog daca esti prin preajma,poti sa-mi spui daca la crema de cafea pot inlocui untul cu frisca batuta?am cumparat deja frisca si nu vreau sa mai cumpar si unt,avand in vedere ca plec pt 2 luni si nu vreau sa o arunc.stiu ca exista retete asemanatoare care folosesc frisca in loc de unt. :notworthy:


Iata-ma-s.... =)) :pupic: Ortansa poti inlocui linistita untul cu frisca batuta...va fi mult mai light crema cu siguranta...de fapt crema devine mousse...insa in cazul acesta va trebui neaparat sa compensezi "taria" untului prin adaugarea de gelatina...

#90 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 21 June 2010 - 03:39 PM

mersi Dora,de consistenta mi-era si mie teama.n-as vrea sa pun gelatina,am sa ma orientez la fata locului, voi bate bine frisca si sper ca nu va mai fi nevoie de gelatina.

pup

#91 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 22 June 2010 - 05:12 PM

MINI07 multumesc frumos pentru crema!cu siguranta o voi face la viitorul tort,precum si cea de cafea a Dorei imi surade.pupici!
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#92 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 24 June 2010 - 09:38 AM

Vezi postareagabrenia, la 22 June 2010 - 05:12 PM, a spus:

MINI07 multumesc frumos pentru crema!cu siguranta o voi face la viitorul tort,precum si cea de cafea a Dorei imi surade.pupici!


Fata draga chiar daca nu-ti suradea :floare::occasion15: te sfatuiam s-o incerci...este supeeeeeeeeeerba...in fine ramane sa te convingi si sa-mi spui impresiile tale ...pupezez

#93 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 04 July 2010 - 09:42 PM

Dora, daca vreau sa fac tortul snickers, te rog sa-mi spui cu ce pot inlocui creme-fraiche si zaharul de trestie. Si as vrea sa stiu ce dimensiuni are tava in care ai copt tu blatul. Eu vreau sa-l fac patrat cu latura de vreo 30 cm. Crezi ca trebuie sa mai umblu la cantitati? In august e ziua pustiului meu si eu, prevazatoare, ii gandesc din timp tortul :toothy6: .

#94 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 16 July 2010 - 02:30 PM

la cererea ioanei , scriu reteta toffy (a danei s de pe culi) si crema de portocale - nu stiu daca e a cuiva , eu am adaptat mai multe retete.

CREMA TOFFY (caramel)

-1.5 pahar de zahar
-250 ml smantana pt.frisca

Se incalzeste pe foc un vas(NU de teflon)
Se adauga zaharul,putin cate putin si se caramalizeaza.
Cand tot zaharul e caramelizat se pune(tot putin cate putin) smantana si se amesteca pana la omogenizare.Se da deoparte de pe foc si se lasa sa se raceasca.Nu se pune la frigider pentru ca se intareste. Se amesteca cu frisca , dupa gustul fiecaruia . daca va place dulce-dulce , merge mai putina frisca , pt un gust mai putin dulce , se pune o cantitate mai mare.
eu la cantitatea asta pun cam 300g frisca.


CREMA PORTOCALE

Se pun pe foc 1/2 L lapte , cu 100g zahar si coaja de la doua portocale mari. dupa ce a clocotit laptele , se strecoara si se da deoparte pana pregatiti intr-un alt vas , 4 oua intregi batute bine cu 100g zahar , si 50g faina. peste acest amestec se toarna laptele aromatizat , si se pune iar pe foc , pana se ingroasa. rece se amesteca cu 200 g frisca batuta , si puneti si o mana de coji confiate de portocale.

Aceasta postare a fost editata de dani_ela: 16 July 2010 - 02:30 PM


#95 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 16 July 2010 - 08:00 PM

Vezi postareadani_ela, la 16 July 2010 - 02:30 PM, a spus:

CREMA PORTOCALE

Se pun pe foc 1/2 L lapte , cu 100g zahar si coaja de la doua portocale mari. dupa ce a clocotit laptele , se strecoara si se da deoparte pana pregatiti intr-un alt vas , 4 oua intregi batute bine cu 100g zahar , si 50g faina. peste acest amestec se toarna laptele aromatizat , si se pune iar pe foc , pana se ingroasa. rece se amesteca cu 200 g frisca batuta , si puneti si o mana de coji confiate de portocale.


Cumva asemanator fac si eu tortul de portocale. Dar nu strecor laptele, las totul la gramada. Belea! :-*

#96 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 18 July 2010 - 02:59 PM

Vezi postareaLuminis, la 04 July 2010 - 09:42 PM, a spus:

Dora, daca vreau sa fac tortul snickers, te rog sa-mi spui cu ce pot inlocui creme-fraiche si zaharul de trestie. Si as vrea sa stiu ce dimensiuni are tava in care ai copt tu blatul. Eu vreau sa-l fac patrat cu latura de vreo 30 cm. Crezi ca trebuie sa mai umblu la cantitati? In august e ziua pustiului meu si eu, prevazatoare, ii gandesc din timp tortul :D .


Lumi draga sper sa nu te superi ca raspund asa de tarziu la intrebarea ta :lol:
Creme fraiche o poti inlocui cu ricotta, mascarpone, quark sau chiar o smantana mai groasa...
zaharul de trestie chiar nu prea ai cu ce sa-l inlocuiesti decat cu zaharul obisnuit...dar nu vei mai obtine savoarea speciala pe care o da zaharul de trestie :D
Tava mea are 30x40cm si am dulbat cantitatile pt ca de obicei eu optez pt torturile carapace


#97 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 25 August 2010 - 12:25 PM

Multumesc Daniela pentru retete abia acum le-am vazut.

#98 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 27 September 2010 - 11:33 PM

Dora,pleease-de ceva vreme vreau sa incerc crema ta de orez(inlocuind orezul intreg cu faina de orez-cel putin asta intentionez deocamdata),copiat ingredientele de pe situl tau ,dar nu gasii neam procedimentul:-).please,indruma-mi pasii:-)
pup:)

#99 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 28 September 2010 - 12:14 AM

Ortansa draga eu as fi de parere sa nu folosesti faina de orez...daca folosesti orez basmati (care e delicat si parfumat) vei fi mai mult decat multumita...
tu poti incerca...chiar sunt curioasa..sa vii sa ne spui cum este...eu daca as fi in locul tau...as incerca crema asa cum e originala...si apoi as face modificarile de rigoare...tocmai ca sa pot face diferenta..:headbang:


#100 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 28 September 2010 - 12:20 AM

Crema de orez à la Dora

120g orez (eu am pus basmati)
150g mascarpone (eu am adaugat 250g si nu iese atat de dulce)
600ml lapte
30g unt
100g zahar
2 oua
coaja de lamaie rasa
3 nectarine taiate in bucatele
4 linguri brandy

Se pune laptele la fiert si cand este fierbinte se adauga orezul spalat...

Imagine postata

Dupa ce fierbe (circa 20-25minute) – incercati bobul sa fie fiert – se adauga coaja
de lamaie rasa si untul


Imagine postata

Se mixeaza ouale cu mascarpone si zaharul

Imagine postata

Cand orezul s-a racit complet se amesteca cu crema de oua

Imagine postata


Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi