Forum Culinar: Creme si mousse-uri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Creme si mousse-uri

#61 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 12 May 2010 - 08:44 AM

Mousse de zmeura


Crema caramel cum am facut-o eu pt prajitura Snickers a Pocai

-80 gr zahar
-5 linguri de apa calda(nu calduta)
-40 gr amidon
-1/2 l lapte
-1 pachetel zahar vanilat
-1/4 l frisca

Se caramelizeaza zaharul(pana devine un pic auriu),se adauga apa calda cu grija ca stropeste(nu incercati cu apa rece,sau incercati da pe riscul vostru) .Se mai lasa cca 5 minute la fiert la foc incet.
Amidonul se amesteca cu 7-8 linguri de lapte.Restul de lapte se toarna peste compozitia de zahar,se mai da un clocot dupa care se adauga si amidonul "dizolvat" in lapte,se amesteca in continuare pana se ingroasa,si devine ca o budinca.Cand e "gros" destul se ia de pe foc se pune zaharul vanilat,se amesteca bine si se lasa la racit.Cand e rece rece se adauga frisca batuta si se amesteca bine.

Pun si o poza veche,ca sa vedeti ca nu curge crema:

Imagine atasata: monthly_05_2010/post-59-127364658171.jpg

Crema ce o folosesc cel mai des e pe baza de mascarpone si ori amestec mascarpone cu piure de fructe(indulcite,daca mai trebuie) ori mascarpone cu nutella.Cea mai rapida si mai gustoasa crema pentru gustul nostru.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#62 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 06 June 2010 - 08:43 AM

Fetelor, credeti ca merge ca in crema diplomat (reteta Lissa) sa pun capsuni? Adica un diplomat de capsuni? Am nevoie de nistre creme light, din care sa poata manca un copilas de 1 1n si nu prea am idei...

#63 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 06 June 2010 - 09:06 AM

Ooo,sigur ca merg capsunile cu crema diplomat!Cel putin mie imi suna ff bine!
Mai merge f bine pt copii crema cu iaurt a Gloxiniei, mamele se bucura tare cind aud de iaurt :)
Am avut si comenzi care doreau crema de lamiie(eu folosesc reteta Lissei),pt ca e vorba de vitamina C in cantitate mare(mult suc de lamiie) si iarasi vor mamele :pupic:

#64 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 07 June 2010 - 09:03 PM

Se vinde pe la noi pe la cofetarie un tort care se numeste Albinita. Este din foi albe iar crema este ca o frisca (spatiu) cu nuci. De multe ori, cand cumparam de la cofetarie, aveam impresia ca aceasta crema este putin inghetata. Aveti idee de crema asta? Oare daca amestec frisca batuta cu nuci maruntite iese ceva? Daca stie cineva despre ce este vorba as fi foarte fericita. Sau orice crema cu nuca ma intereseaza, sa fie mai light, m-am cam saturat de ciocolata...

#65 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 07 June 2010 - 10:08 PM

Lumi parca a facut Stefana o crema cu nuci in tortul albastru cu personaje Disney. Eu una cand aud de nuca fug ca ucida-l toaca de cruce :D Asa ca nu te pot sfatui... Nu mi se pare ca ar fi o crema light, nici intr-un caz de dat la copii. Eu nu i-am dat lui Alex inca nimic cu nuca si asta deoarece eu am fost foarte dar foarte bolnava din cauza unei prajituri cu nuci cand aveam vreo 16 ani. Am zacut efectiv cateva zile si de aici mi se trage.
Cat despre diplomatul cu capsuni eu zic ca merge si inca foarte bine. Un fel de diplomat insa cu afine i-am facut si eu lui Alex in 2 dintre cele 3 etaje ale tortalaului cand a facut 1 an :P Si a mancat cu pumnul! =))
Ar fi numai o chestie. Trebuie sa intrebi mamica daca ii da capsuni. Se stie ca sunt foarte alergene si nu se dau pana la un an. acum sunt mamici si mamici. Daca puiul meu ar implini acum un an nici intr-un caz eu nu i-as da. Dar repet nu toate mamicile sunt asa intr-o dunga ca mine =))
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#66 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 07 June 2010 - 10:08 PM

Vezi postareaLuminis, la 07 June 2010 - 09:03 PM, a spus:

Se vinde pe la noi pe la cofetarie un tort care se numeste Albinita. Este din foi albe iar crema este ca o frisca (spatiu) cu nuci. De multe ori, cand cumparam de la cofetarie, aveam impresia ca aceasta crema este putin inghetata. Aveti idee de crema asta? Oare daca amestec frisca batuta cu nuci maruntite iese ceva? Daca stie cineva despre ce este vorba as fi foarte fericita. Sau orice crema cu nuca ma intereseaza, sa fie mai light, m-am cam saturat de ciocolata...


Luminita draga mea de ce nu incerci bavareza cu alune pralinate (reteta mea)?...poti folosi nuci pralinate in loc de alune...si te asigur ca este foarte rafinata si light :D:D

#67 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 07 June 2010 - 10:45 PM

Vezi postareadora, la 07 June 2010 - 10:08 PM, a spus:

Luminita draga mea de ce nu incerci bavareza cu alune pralinate (reteta mea)?...poti folosi nuci pralinate in loc de alune...si te asigur ca este foarte rafinata si light :D:D


Ba sa stii ca o sa incerc! Cu siguranta, imi suna bine reteta ta, as incerca sa fac chiar tot tortul Palermo, dar e pt soacra mea care e diabetica si nu merge cu atata ciocolata. Cu toate ca ma bate gandul... Oricum eu nu folosesc zahar ci fructoza... ciocolata amaruie min 75%, cu cerealele alea nu prea merge, ca eu sunt montigniaca si nu le pot combina cu grasimi, nici cioco alba... ma gandesc.
Oricum bavareza o fac, dar cate galbenusuri trebuie sa pun pt un blat de 22 cm cu doua straturi de crema?


#68 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 07 June 2010 - 10:53 PM

Vezi postareagloxinia, la 07 June 2010 - 10:08 PM, a spus:

Lumi parca a facut Stefana o crema cu nuci in tortul albastru cu personaje Disney. Eu una cand aud de nuca fug ca ucida-l toaca de cruce :D Asa ca nu te pot sfatui... Nu mi se pare ca ar fi o crema light, nici intr-un caz de dat la copii. Eu nu i-am dat lui Alex inca nimic cu nuca si asta deoarece eu am fost foarte dar foarte bolnava din cauza unei prajituri cu nuci cand aveam vreo 16 ani. Am zacut efectiv cateva zile si de aici mi se trage.
Cat despre diplomatul cu capsuni eu zic ca merge si inca foarte bine. Un fel de diplomat insa cu afine i-am facut si eu lui Alex in 2 dintre cele 3 etaje ale tortalaului cand a facut 1 an =)) Si a mancat cu pumnul! =))
Ar fi numai o chestie. Trebuie sa intrebi mamica daca ii da capsuni. Se stie ca sunt foarte alergene si nu se dau pana la un an. acum sunt mamici si mamici. Daca puiul meu ar implini acum un an nici intr-un caz eu nu i-as da. Dar repet nu toate mamicile sunt asa intr-o dunga ca mine :)


Ai mancat tu o prajitura alterata de ti s-a facut rau, mie nuca imi place la nebunie. :P Dupa parerea mea, nuca ridica o prajitura la cote maxime...
Acu' am facut diplomatul, il am la frigider, am pus ananas in el si la mijlocul cremei am aruncat si cateva capsuni, sunt asa de frumoase la mine in curte de nu m-am putut abtine. Nu le-am amestecat, asa ca se pot scoate. Oricum tortul e pt nepotelul meu si acum cateva zile i-a stors cumnata mea o capsuna pe buze, de proba, nu a patit nimic. Eu am fost tot timpul o mama mai nebuna si mi-am crescut copii mai salbatici, le-am dat mai de toate, i-am carat dupa mine peste tot, fie ploaie, fie ger, si acum sunt caliti, nu sunt bolnaviciosi, multumesc Domnului.


#69 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 07 June 2010 - 11:01 PM

Lumi prajitura nu a fost alterata deloc. Se cheama jerbo si o facuse mama mea. Am mancat-o calduta si de aici cred ca mi s-a tras. Oricum sa nu aud de nuca. Mi se ridica parul pe spate cand aud de nuca in blat sau crema cu nuca. Desi am spus ca mananc nuca in cantitati f mici sau in iaurt =)) :D :P
Sunt cu capul, stiu =))
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#70 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 07 June 2010 - 11:19 PM

Vezi postareaLuminis, la 07 June 2010 - 10:45 PM, a spus:

Ba sa stii ca o sa incerc! Cu siguranta, imi suna bine reteta ta, as incerca sa fac chiar tot tortul Palermo, dar e pt soacra mea care e diabetica si nu merge cu atata ciocolata. Cu toate ca ma bate gandul... Oricum eu nu folosesc zahar ci fructoza... ciocolata amaruie min 75%, cu cerealele alea nu prea merge, ca eu sunt montigniaca si nu le pot combina cu grasimi, nici cioco alba... ma gandesc.
Oricum bavareza o fac, dar cate galbenusuri trebuie sa pun pt un blat de 22 cm cu doua straturi de crema?



Cantitatile date de mine in reteta cu pricina ajung pt un tort de 18cm...te sfatuiesc sa dublezi cantitatile...

#71 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 16 June 2010 - 08:00 AM

Vezi postareaLuminis, la 07 June 2010 - 10:45 PM, a spus:

Oricum bavareza o fac, dar cate galbenusuri trebuie sa pun pt un blat de 22 cm cu doua straturi de crema?[/center]


Ai reusit sa facibavareza cu nuci..........care a fost gustul si cu ce crema ai mai cobinat-o?...gustul final care a fost?

#72 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 16 June 2010 - 09:15 AM

Vezi postareayoyo, la 16 June 2010 - 08:00 AM, a spus:

Vezi postareaLuminis, la 07 June 2010 - 10:45 PM, a spus:

Oricum bavareza o fac, dar cate galbenusuri trebuie sa pun pt un blat de 22 cm cu doua straturi de crema?[/center]


Ai reusit sa facibavareza cu nuci..........care a fost gustul si cu ce crema ai mai cobinat-o?...gustul final care a fost?


Azi o fac, m-am hotarat sa fac tot tortul Palermo, deja am blatul de ciocolata la cuptor. Impresii despre gust, maine...

#73 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 16 June 2010 - 09:00 PM

Ioana, am facut bavareza, e o crema foarte gustoasa si usor de facut. Are un gust pregnant de nuca si caramel, ceea ce este foarte pe gustul meu. Cred ca am pus totusi cam multa gelatina, nu am respectat reteta Dorei, si am pus 10 g, cred ca 7g erau suficiente. A mea a iesit mai inchisa la culoare ca a Dorei (a ei este alba), eu am avut oua de tara cu galbenusul inchis la culoare si am caramelizat nucile mai tare. Iata cum arata tortul meu Palermo inainte de a-l imbraca in mousse de ciocolata:
Imagine atasata: monthly_06_2010/post-598-127671477973.jpg


#74 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 16 June 2010 - 10:06 PM

Ce frumos arata tortul tau........il imbraci in pasta? Am vrut s afac bavareza asta insa m-am razgandit ca nu imi pusca mie in cap combinatia blat negressa....mousse cioco si bavareza erau lesinati degustatorii de cat dulce ar fi fost si mai trebuia si un mousse de capsuni si capsunile cu nucile nu se imbina bine =)) ....zic eu. Si mai trebuia acoperit cu pdz astfel.......too much sugar.

#75 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 17 June 2010 - 12:53 PM

Vezi postareaLuminis, la 16 June 2010 - 09:00 PM, a spus:

Ioana, am facut bavareza, e o crema foarte gustoasa si usor de facut. Are un gust pregnant de nuca si caramel, ceea ce este foarte pe gustul meu. Cred ca am pus totusi cam multa gelatina, nu am respectat reteta Dorei, si am pus 10 g, cred ca 7g erau suficiente. A mea a iesit mai inchisa la culoare ca a Dorei (a ei este alba), eu am avut oua de tara cu galbenusul inchis la culoare si am caramelizat nucile mai tare. Iata cum arata tortul meu Palermo inainte de a-l imbraca in mousse de ciocolata:
Atasament Palermo (3).JPG




Luminis, te rog, poti sa ma ajuti si pe mine cu bavareza care ai adaptat-o la monti?
Eu sunt la inceput (cu monti) si peste putin timp va fi ziua mea, asa ca nu stiu inca ce sa fac... ma atrage ideea de ac bavareza.
Multumesc mult! Sorina
Sorina

#76 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 17 June 2010 - 01:40 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 17 June 2010 - 12:53 PM, a spus:


Luminis, te rog, poti sa ma ajuti si pe mine cu bavareza care ai adaptat-o la monti?
Eu sunt la inceput (cu monti) si peste putin timp va fi ziua mea, asa ca nu stiu inca ce sa fac... ma atrage ideea de ac bavareza.
Multumesc mult! Sorina


Sorina, din pacate bavareza nu poate fi monti pentru faptul ca fructoza nu se caramelizeaza, adica eu nu am reusit sa fac "fructoza arsa". In rest, eu la orice dulce il fac pentru noi acasa, inlocuiesc zaharul cu fructoza, faina alba cu faina de migdale sau de arahide, laptele il obtin din smantana mult diluata cu apa (ca sa nu mai aiba glucide). Din acest tort nu voi putea decat sa gust (ca sa nu zic ca nu stiu ce gust are palermo) din cauza celor 2 linguri de zahar in care am caramelizat nucile, a fulgilor de ovaz din blatul crocant (care sunt glucide si nu merg amestecate cu lipide), a discului de ciocolata alba (la cre poti renunta). Blatul crocant l-m facut numai cu cioco amaruie 75%, dar am pus fulgi de ovaz si nu merge, ii poti inlocui cu nuci sau alune maruntite. In rest, e OK.
Pentru a face o bavareza monti, inlocuieste zaharul cu fructoza, laptele cu smantana diluata (cum ti-am mai spus) si in loc de nuci caramelizare, poti sa pui nuci foarte putin prajite (daca prajesti mult isi maresc IG-ul) si macinate fin. Sunt sigura ca iese foarte bine.
EDIT: cand inlocuiesc zaharul cu fructoza, de fiecare data injumatatesc cantitatea pentru ca fructoza indulceste de doua ori mai tare.

Aceasta postare a fost editata de Luminis: 17 June 2010 - 01:44 PM


#77 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 17 June 2010 - 05:41 PM

Iti multumesc mult... deci nu e monti, am inteles...
Eu pana acum nu am facut dulciuri si cred ca pana la urma nici nu am sa fac asa curand... totusi am o nelamurire: cantitatea de fructoza tu ai zis ca o obtii injumatatind cantitatea de zahar... Chiar nu stiam corespondenta intre zahar si fructoza, totusi pe cutia care am cumparat-o scrie ca puterea de indulcire e de 3 ori mai mare decat a zaharului.
Ce ar trebui sa fac? Sa o injumatatesc asa cum ai facut tu sau sa fac doar cu o treime din cantitate? Tu ce zici? :scratch:
Multumesc mult! Sorina
Sorina

#78 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 17 June 2010 - 07:45 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 17 June 2010 - 05:41 PM, a spus:

Iti multumesc mult... deci nu e monti, am inteles...
Eu pana acum nu am facut dulciuri si cred ca pana la urma nici nu am sa fac asa curand... totusi am o nelamurire: cantitatea de fructoza tu ai zis ca o obtii injumatatind cantitatea de zahar... Chiar nu stiam corespondenta intre zahar si fructoza, totusi pe cutia care am cumparat-o scrie ca puterea de indulcire e de 3 ori mai mare decat a zaharului.
Ce ar trebui sa fac? Sa o injumatatesc asa cum ai facut tu sau sa fac doar cu o treime din cantitate? Tu ce zici? :scratch:
Multumesc mult! Sorina


Daca asa scrie pe cutie atunci incearca o treime. La a mea scrie ca e de doua ori mai puternica. Sunt destule dulciuri care se preteaza la monti, dar daca reusesti fara, e foarte-foarte bine. Daca vrei sa incerci bavareaza, pune numai nuci macinate, nu le mai carameliza. Succes!

#79 Useril este offline   Miny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 09-December 09
  • LocationTulcea

Postat 17 June 2010 - 07:58 PM

Buna, am si eu o rugaminte daca stie cineva o crema de cafea, am de facut un tort pentru duminica si una din optiuni pentru crema este cafeaua, si eu nu stiu nici una :scratch:, va rog ajutati-ma. Sau macar o idee. Va multumesc anticipat.

#80 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 17 June 2010 - 11:24 PM

Nu am incercat aceste retee:

mousse de cafea

1. 250 ml. de lapte
150 g zahar
30 g cafea nes
400 gr frisca
5galbenusuri
4 albusuri
preparare:
se incalzeste laptele pe bain maria cu cafeaua si 50g zahar, se adauga galbenusurile (batute bine cu 50g zahar)
si se amesteca continu.
se strecoara totul intr-un bol si se amesteca cu frisca batuta. se baga la frigider 2 ore dupa care se scoate si se amesteca cu albusurile batute spuma cu 50g zahar. se baga la frigider 20 min, se scoate se bate cu mixerul si se toarna in forma dorita si se pune in frigider pana se intareste.
daca doriti sa umpleti o prajitura cu asta puneti si un pic de gelatina ca normal reteta asta e de mancat asa din bol cu alune asa pe deasupra. e tare si asa numa ca pt prajitura eu cred ca ar trebui gelatina

2.
mousse de cafea- alina-lili:

- 3 oua, 100 gr. Zahar, 250 ml lapte, 50 ml cafea concentrata, 10 gr gelatina, o mana de paiete de cioco alba, 200 ml frisca, - 25 ml lichior de cafea, eu nu am avut si am pus visinata amestecata cu whiskey.


Se pune gelatina la inmuiat in putintel lapte.
Se fierbe la bain marie laptele cu zaharul, ouale batute si cafeaua... ... pana capata consistenta unei smantani... ... se adauga gelatina si se amesteca pana la dizolvarea ei, se lasa amestecul la racit si apoi se adauga frisca batuta si beutura, ...se amesteca si se adauga o mana de paiete de cioco alba...

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi