Forum Culinar: Ale mele - Forum Culinar

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ale mele aici vorbesc eu mult despre ce bucataresc

#41 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 March 2010 - 06:53 PM

Vezi postareaPisoi, la 23 March 2010 - 06:30 PM, a spus:

Geany, multumesc :floare:


Da, vreau reteta, chiar daca e neincercata! Sunt convinsa ca e pe baza de albusuri si o sa mearga mana in mana cu planul meu :)

Numa un pic pisoias ca acu nu ma lasa ala micu si viu :pupic:

#42 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 March 2010 - 07:28 PM

Uite Pisoi eu am primit o carte cadou de care sunt tare incantata,nu am de ce sa-i fac reclama sau altele,dar fiecare reteta contine ingrediente putine si genuine,deci eu sper sa-ti fie de folos reteta....

Asa arata cartea

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126936378677.jpg

Si reteta

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126936379337.jpg

O sa o traduc

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-405-126936380097.jpg

Zice asa:''SAVOIARDI''INGREDIENTE:200gr. de faina,75 gr. fecola(adica amidon),9 oua,300gr. de zahar tos,50 gr.zahar pudra,50 de gr. unt,putina sare.

-Frecati intens,de preferat cu un mixer,8 galbenuse si un ou intreg,adaugati putin cate putin 250 gr zahar,si un praf de sare,pana obtineti o crema spumoasa aproape alba.

-Adaugati putin cate putin cu atentie sa nu se formeze cocoloase faina care a fost amestecata in prealabil cu amidonul,si cu multa delicatete incorporati si albusele batute spuma(bat)

-Ajutandu-va de posul cu duiul(capul)lung si gura larga,subtire si plata,
(larga,liscia e piatta zice aici),pe tava unsa cu unt sau ulei si tapetata cu faina.

-Faceti panglicute lungi 10 cm.,late de 3 cm.,lasand spatiu intre ele(ca,crescand sa nu se uneasca).

-Amestecati 50 gr. zaharul tos ramas cu zaharul pudra si pudratii ajutanduva si de o palnie,asteptati 10 minute ca zaharul sa se absoarba si repetati operatiunea.

-Coaceti in cuptorul incalzit pana cand nu veti vedea piscoturile aurii si unflati,trebuie sa ramana moi inauntru.

-Scoatetii din tava cu o paleta si punetii sa se raceasca pe un gratar..

Mie toate retetele mi se par de bun simt daca te mai intereseaza vreun dulce traditional italian sa-mi spui oricand si-ti mai spun deaici...toate sun dictate la fel de simplu si cu ingrediente genuine(doar oua,unt,faina zahar,dupa retetele lor originale..)mie mi-e tare draga cartea.. :floare:

#43 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 23 March 2010 - 07:48 PM

Geany draga mea, multumesc ca ti-ai facut timp sa traduci si sa scrii pentru mine, esti o dulce!


Reteta pare usor de facut, cred ca din ingredientele alea iese o cantitate impresionanta de piscoturi, oare se pot pastra mai mult timp? Oricum o sa incerc o cantitate mica prima oara. Din ingrediente nu-mi lipseste decat amidonul, trebuie sa ma aprovizionez.


Nu ma pricep la deserturile italienesti, ca te-as intreba mai departe. Singurul pe care il stiam era tiramisu si iaca acum sunt pe cale sa-l fac de la zero, sunt tare bucuroasa.

Daca o sa aud de ceva desert italienesc fain o sa te intreb cu siguranta. Pana atunci te astept sa incerci tu retete de acolo, sunt inebunita dupa deserturi noi.

Multam inca odata :floare:

#44 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 March 2010 - 07:55 PM

Cu placere Pisoi,eu stiu ca se conserva intr-o cutie de tabla(tot de la piscoturi)...

#45 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 March 2010 - 12:51 PM

Ieri am gatit a doua sea fruit chowder din viata mea. Prima a fost o improvizatie nereusita. Cea de ieri a fost in schimb foarte aproape de ce se consuma prin restaurantele irlandeze. Ma folosit unt, o ceapa, un morcov mic, o bucata de telina, un cartof mare, 4 catei mici de usturoi, o lingura de faina, 300gr bucati de peste (trei feluri), cca 2l de supa de peste (din cap si resturi de pastrav), un ou si doua lingur de smantana subtire. Am calit ceapa cu morcovul si telina cca 7 minute, apoi am adaugat cartoful si usturoiul pentru inca cateva minute. Am adaugat lingura de faina (data viitoare o sa folosesc 2linguri de faina) si am amestecat pret de cateva secunde, dupa care am turnat supa fierbinte si am fiert la foc mic toata treaba cca 10 minute pana au fiert toate legumele. Am adaugat oul batut bine si amestecat cu smantana. Am dres de sare si am mai dat un clocot, apoi am bagat blenderul vertical si am obtinut o supa crema foarte faina (voiam putin mai groasa). La sfarsit am adaugat bucatile de peste intreg, fiert un minut.

Ca observatii:
- morcovul, oul si smantana le-am adaugat de la mine putere, nu erau in reteta
- sigur mergea sa fierb si niste scoici si niste creveti, ar fi imbogatit gustul de mare al supei

Inca sunt in cautarea unei retete foarte bune, dar cu siguranta asta e baza si modalitatea de preparare in mare.

#46 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 06 April 2010 - 05:55 PM

Ce-am gatit in ultima vreme... ohooo, multe multe.


- cornuri cu gem facute cu aluatul de la cinabons (inspiratie Gabi Cara)
- cozonac framantat cu manutele mele (inspiratie Gabi Cara)
- chiftele
- drob (de doua ori deja)
- salata de vinete
- pastrav de mare la cuptor cu ceapa si morcovi
- supa de pui
- supa de spanac
- diverse fripturi

#47 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 09 April 2010 - 06:28 PM

Ultima bunatate pe care am facut-o e o mancare din putine ingrediente si modeste, dar atat de bune incat s-au sters farfuriile cu paine!

-mazare galbena (300gr?) pusa la muiat de dimineata pana pe la 6pm
-o ceapa
-o lingura de boia dulce
-200gr smoked rashers (un fel de costita fara os, felii ff subtiri) - zic eu ca merge orice -afumatura
-putin ulei
-sare


Am prajit ceapa, am adaugat costita bucatita si-am amestecat pret de 2 minute pana s-a schimbat la culoare. Am pus lingura de boia si am amestecat pret de cateva secunde cat sa se incorporeze si uleiul sa-si ia nitica culoare. Am adaugat mazarea inmuiata si spalata bine. Am acoperit toata treaba cu apa cam de juma de deget asa si am lasat sa fiarba la foc mic. Cand a fost suficient de moale bobul de mazare am dres de sare si am luat-o de pe foc.

E cea mai simpla, ieftina, usor de facut si buna mancare pe care am facut-o vreodata. :)

#48 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 April 2010 - 06:34 PM

Nu am deloc timp, scriu in fuga.

Am facut duminica ricota din 2lde lapte, putina samntana si zeama de lamaie. jumate nu mai e, a fost dulce si buna. restul e cu sare la frigider. nemaipomenit. intre timp am aflat de pe net niste retete de facut branza, tot felul. Din zerul de la alte branzeturi se poate face o ricota mai seaca (cam ca aia de-o cumpar eu din supermarket). uhu!

In seara asta pun de iaurt. Din lapte dulce si putin iaurt cumparat. Abia astept!!

#49 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 April 2010 - 06:36 PM

Vezi postareaPisoi, la 13 April 2010 - 06:34 PM, a spus:

Nu am deloc timp, scriu in fuga.

Am facut duminica ricota din 2lde lapte, putina samntana si zeama de lamaie. jumate nu mai e, a fost dulce si buna. restul e cu sare la frigider. nemaipomenit. intre timp am aflat de pe net niste retete de facut branza, tot felul. Din zerul de la alte branzeturi se poate face o ricota mai seaca (cam ca aia de-o cumpar eu din supermarket). uhu!

In seara asta pun de iaurt. Din lapte dulce si putin iaurt cumparat. Abia astept!!

Pisoi, aia e brinzica, ricotta se face numai din zerul rezultat dupa ce ai facut o alta brinza :wasted: de aceea se si zice ca n-ar trebui considerata brinza. :sleepy1:
Da' de ce n-ai timp? :toothy9;

#50 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 April 2010 - 07:03 PM

Adriana, n-am timp pentru ca de cateva zile trag de timp :wasted: la servici si acum e musai sa termin ce n-am terminat ieri! Sunt deja juma de ora peste program, dar asta e... :toothy9; mi-am facut-o cu mana mea.


Din cautarile mele pe internet am inteles ca ricota se face si din lapte dulce si din zer si din zer. Aia din lapte dulce iese mai cremoasa si mai dulce decat cea din zer. Si procedeul e acelasi, se aplica aceiasi pasi.

Poate e cum spui tu si nu e ricota, dar e ceva cu textura de ricota si e ff buna.

Nu prea merge mancata asa simpla doar pentru ca e sfaramicioasa.

Cred ca merge de minune la placintile cu branza, la macaroane cu branza, la sosuri, la cheese-cake, la inghetata, la creme pentru prajituri si rulade... etc.

Oricum, daca ma apuc serios de facut branza sigur ricota o sa fac numai din zer :sleepy1: .


Tu faci vreun fel de branzica acasa?

#51 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 April 2010 - 09:02 PM

Vezi postareaPisoi, la 13 April 2010 - 07:03 PM, a spus:

Tu faci vreun fel de branzica acasa?

Am facut mozzarella, telemea, cas proaspat, cas pastrat citeva saptamini si inca alta cu procesul asemanator mozzarellei. Din toate zerurile am facut urda (ricotta) si n-a iesit una la fel ca cealalta, de fiecare data a iesit diferita, doar o data mi-a iesit multa, cremoasa si delicata.

#52 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 14 April 2010 - 04:25 PM

Adriana draga, ai avut dreptate! Ricota mea pusa cu sare la frigider s-a transformat in trei zile intr-o branzica deosebita, cremoasa si sarata exact atat cat trebuie... nu-mi vine a crede ca nu mai e sfaramicioasa si are un gust atat de diferit de cea proaspata si dulce. Pot sa o compar cu un chevre daca ai gustat vreodata, si la gust si la consistenta, doar ca nu are mucegaiul de pe coaja si partea aia topita de sub coaja.

Din pacate nu mai e decat un coltisor, deci nu o sa am ocazia sa vad in ce s-ar transforma in cateva zile. De asta e musai sa mai fac! :notworthy:

Poze din nou nu am, poate o sa fiu mai atenta data viitoare.


***


Aseara am facut iaurt din lapte dulce si putin iaurt cumparat - am luat cea mai faina calitate, scump domne, scump!

De dimineata am ridicat capacul de pe oala si se prinsese, avea o consistenta oarecum ciudata si m-am gandit ca mai trebuie sa stea sa se ingroase. La gust nu era deloc acru dar era bun bun. Abia astept sa vad ce ajunge pana deseara. Sunt determinata sa-mi cumpar seminte din alea pentru iaurt, nu stiu cum le zice. Am inteles ca iese mult mai bine asa decat cu iaurt de cumparat. Sper sa devina obisnuinta ca painea zilnica, pentru ca mandra mea consuma la greu iaurt (a-ugt). Ca si cost e incomparabil. Dau pe juma de kg cel putin 1.50euro, iar pe laptele dulce dau 1.50euro pe 2l.

Il pot folosi in sosuri, la placinte, la chiche, la smoothie-uri, cu cereale dimineata si-or mai fi. Vai ce-mi place! :rolleyes:

#53 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 15 April 2010 - 02:32 PM

Azi dimineata am verificat iaurtul: e inchegat si mai bine si are gust mai degraba de chefir. E bun, desi nu are consistenta iaurtului din comert. Sunt determinata sa imi cumpar starter din ala pentru iaurt. intre timp voi continua cu iaurtul meu, am plasat o cana in fundul frigiderului, o sa imi ajunga sa mai pun la urmatorul iaurt si urmatoarea branzica.


***

ieri dimineata am facut paste din doua oua medii, o coaja de ou cu apa (mama m-a pus si n-am vrut s-o supar, jamie oliver zice ca doar oua si faina e OK) si faina cat a cuprins. Am facut un aluat care sa nu se mai prea lipeasca. Am intins doua foi din el, cat am putut eu de subtire. Totusi pe alocuri n-a fost asa subtire. Am taiat fasii cum am putut cu rola de taiat pizza :violent6: . Au iesit niste fasii ondulate, cand mai late cand mai inguste. Le-am insirat pe doua servete la uscat cu gandul sa le gatesc seara.

Seara m-am uitat la ele si cum eram doar doi adulti si un pitic la masa am decis sa fierb doar jumatate din ele. Din cealalta jumatate le-am gasit uscate bine azi de dimineata, asa ca le-am transferat intr-o cana mare de sticla, dar n-am acoperit-o.

M-am gandit ca de acum pot face asa, cand se termina o portie din asta de paste, sa mai fac alta. Asa nu ma mai stresez daca am paste in stoc si nici nu pastrez prea multe prin dulapuri de sa nu le mai stiu rostul.

Sunt hotarata sa nu mai cumpar, mai ales ca nu suntem asa mancatori de paste.
Vreau sa-mi fac si un fel de paste pentru supe, as vrea sa fie cumva patratele mici sau ceva asemanator, pentru ca eu oricum zobesc taieteii inainte sa-i arunc in supa pentru ca nu-mi place sa ma lupt cu lingura prin zeama cu un taietel din asta lung care nu vrea sa trea locului :director: .

***

Ce-am gatit: paste cu sos de ciuperci si cotlet de pork. bine, pastele de sunt agreate la noi in casa sunt cele cu putine paste si cat se poate de multe alte chestii pe langa. Asadar am avut 500gr ciuperci champinion pe care le-am spalat, taiat felii si calit la foc iute in ulei (din cel in care am marinat masline cu usturoi). Aroma ce venea de la tigaie e de nedescris! Separat am avut doua cotlete de pork fara os facute la gril. Le-am taiat fasii cat de subtiri m-a ajutat cutitul si le-am pus peste ciuperci cand acestea au dat semna ca ar fi gata (lichidul evaporat si parte din ele rumenite). Am amestecat nitel apoi am turnat 120ml smantana lichida (cred ca celebra panna). Am lasat sa clocoteasca nitel si intre timp am dres de sare. Altceva nu i-am mai facut, am tras-o de pe foc si i-am pus capac.

Am pus la fiert pastele in apa clocotita cu suficienta sare. Imediat au inceput sa-si schimbe culoarea inspre intunecat. Aratau la fel ca pastele din grau dur pe care le cumparam inainte (cam piperate la pret!). de fiert au fiert multisor, tot gustam si tot parca mai mergea. am asteptat pana s-au facut si cele mai grosolane bucati, ce era sa fac? Le-am scurs de zeama si le-am stropit cu acelasi ulei aromatizat si am amestecat bine. Am aranjat in farfurii si... s-au batut turcii la gura noastra! Cati se distreaza de minune cu pastele lungi, ii place sa le ridice si sa le manance de la capat, dupa care in pauze imi indeasa si mie serpi lungi in gura si rade. :violent1: Sotul a zis: astea sunt cele mai bune paste pe care le-ai facut vreodata! Pastram reteta! (el care nu agreeaza pastele :D ). Eu - bucuroasa. clar reteta ramane. Dimineata ma mancat restul de paste cu restul de sos - delicios. Chiar si pastele au ramas bune in oala cu capacul pus. cele de cumparat s-ar fi intarit, stiu sigur ca am mai incercat.

#54 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 April 2010 - 06:59 PM

Copiez de la masline ca am luat-o rau pe langa subiect acolo.


Nu mai stiu cand am inceput sa fac iaurt, dar merge foarte bine in continuare. Fac dintr-un litru de lapte odata si ma tine cateva zile. L-am pus chiar si intr-un sos pentru ca e cremos si destul de lichid. tot citesc pe internet despre metode de preparare si pana daunazi aflasem doar de laptele praf care s epoate pun pentru a obtine un iaurt mai gros. Acum tocmai am aflat ca se poate pune smantana din cea pentru frisca, simpla sau dubla. Cu cat mai multa smantana, cu atat mai gros iaurtul. o sa incer la urmatoarea transa. Am gasit intr-un final startere pentru iaurt, acum problema e ca am gasit pentru multe tipuri de iaurt, inclusiv pentru kefir si nu stiu de care sa iau! Ca odata luate trebuie sa continui productia, altfel pierzi semintele cum ar veni. Ma gandesc daca pot consuma un litru de kefir pe saptamana.

De gatit am gatit multe, dar nimic spectaculos. Poate doar cornurile mele cu gem de capsuni de trei ori pe saptamana ca nu ma pot satura de ele! Acum gata, ca s-a terminat gemul de capsuni din Romania. Sigur ca pot cumpara din magazin... dar ma mai gandesc. :D

#55 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 20 April 2010 - 10:42 AM

Draga Pisoi poate sunt off topic dar nu stiu unde sa te inghesui''sa te intreb cum ti s-a parut branza murata?ti-a placut?....ca eu is' topita dupa ea..

#56 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 20 April 2010 - 10:59 AM

Vezi postareaPisoi, la 19 April 2010 - 06:59 PM, a spus:

Ma gandesc daca pot consuma un litru de kefir pe saptamana.


Sunt sigura ca poti!! Pune niste ierburi in el si o sa-l bei la fel ca pe ceai. Eu pot si am si ajutoare!! Deci cred ca mie nu mi-ar ajunge...
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#57 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 20 April 2010 - 11:26 AM

Vezi postareaGeany, la 20 April 2010 - 10:42 AM, a spus:

Draga Pisoi poate sunt off topic dar nu stiu unde sa te inghesui''sa te intreb cum ti s-a parut branza murata?ti-a placut?....ca eu is' topita dupa ea..



Drraga mea, credeam ca am zis pe undeva! Daca n-am zis, iaca: mi-a placut foarte mult! Si foarte important: a placut si musafirilor, e un aperitiv minunat. Mi s-a cerut mai mult ulei :floare: de la marinat, sa moaie paine in el :lol: . Ceapa aia e dementiala...! Mai am doar putin din borcan, trebuie sa pun altul. De data asta o sa pun si mai mult ceapa si usturoi. Bucatile de branzica s-au muiat cumva, nu stiu cum sa zic. Singura care a strambat din nas a fost pitica :D (1 an jumate :wasted: ). Si daca n-am fost suficient de clara, subliniez aici ca planuiesc sa am mereu in frigider un borcan cu branzica marinata in ulei. E minunata! Ma gandesc sa pun in borcane mai mici si sa incerc diverse aromatizari. Vreau neaparat si ceva iutica. Si vreau sa am pe ce pune mana in caz ca merg in vreo vizita.

#58 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 20 April 2010 - 11:28 AM

Vezi postareazerda, la 20 April 2010 - 10:59 AM, a spus:

Vezi postareaPisoi, la 19 April 2010 - 06:59 PM, a spus:

Ma gandesc daca pot consuma un litru de kefir pe saptamana.


Sunt sigura ca poti!! Pune niste ierburi in el si o sa-l bei la fel ca pe ceai. Eu pot si am si ajutoare!! Deci cred ca mie nu mi-ar ajunge...



zerda, in conditiile in care am mereu iaurt (tot facut de mine)? Si asa crezi ca s-ar consuma?

parca imi vine si mie a crede ca se poate consuma, pot sa-l pun la multe chestii, la smoothie, in ciorbe, in aluaturi daca chiar nu il dam gata asa simplu.

#59 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 20 April 2010 - 11:33 AM

Vezi postareaPisoi, la 20 April 2010 - 11:26 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 20 April 2010 - 10:42 AM, a spus:

Draga Pisoi poate sunt off topic dar nu stiu unde sa te inghesui''sa te intreb cum ti s-a parut branza murata?ti-a placut?....ca eu is' topita dupa ea..



Drraga mea, credeam ca am zis pe undeva! Daca n-am zis, iaca: mi-a placut foarte mult! Si foarte important: a placut si musafirilor, e un aperitiv minunat. Mi s-a cerut mai mult ulei :floare: de la marinat, sa moaie paine in el :lol: . Ceapa aia e dementiala...! Mai am doar putin din borcan, trebuie sa pun altul. De data asta o sa pun si mai mult ceapa si usturoi. Bucatile de branzica s-au muiat cumva, nu stiu cum sa zic. Singura care a strambat din nas a fost pitica :D (1 an jumate :wasted: ). Si daca n-am fost suficient de clara, subliniez aici ca planuiesc sa am mereu in frigider un borcan cu branzica marinata in ulei. E minunata! Ma gandesc sa pun in borcane mai mici si sa incerc diverse aromatizari. Vreau neaparat si ceva iutica. Si vreau sa am pe ce pune mana in caz ca merg in vreo vizita.

Sunt sigura ca nu ai spus nicaieri..exact asa gandesc si am patit si eu cu branza asta...a luat sotul si la pachet la serviciu(ca lucra 24 cu 48)si i-am inebunit toti colegii cu asta si cu suberecu,vor nevestele reteta...de musafiri nu mai spun,ieri i-am pus si lu' mami meu o portie cu feta si nu mai are rabdare sa nu desfaca borcanu'...
Abea astept sa iasa rosiile de gradina sa pun si de-alea la borcan in ulei dar aia e alta mancare de peste...

#60 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 20 April 2010 - 11:38 AM

Vezi postareaGeany, la 20 April 2010 - 11:33 AM, a spus:

Abea astept sa iasa rosiile de gradina sa pun si de-alea la borcan in ulei dar aia e alta mancare de peste...


Pai zi si mie mancarea aia de peste :wasted: ca numa minunatii de retete ai. :floare:

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi