Forum Culinar: am primit de la ambasada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

am primit de la ambasada

#81 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 11:24 AM

Daca Kiratu cistiga cu 50000, si cred ca asta va fi diferenta, adica juma de procent, nu am nici un dubiu ca ne-a scos diaspora din rahat!
raluca elena

#82 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 07 December 2009 - 11:48 AM

Ole, urmeaza alti 5 ani de circ...
Take a walk on the wild side...

artizan

#83 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 12:04 PM

Hana, de acord, o sa fie circ!
Dar nu as vrea sa stiu ca presedintele meu e manipulat de Hrebenciuc si mai ales Van Ghelis :appl: lipsit de consistenta, cu lectia vesnic nefacuta, tarat pe viata....
raluca elena

#84 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 07 December 2009 - 01:03 PM

Stiu Raluca, da problema e ca in tot timpul asta noi o s-o ducem din ce in ce mai greu cu economia la pamant si cu imprumuturi uriase de la Fondul Mondial, iar circul o sa fie in toi si nota de plata o platim noi, fiecare in parte.

Pe mine sincer nu ma intereseaza persoana presedintelui...pe mine ma interesa/intereseaza guvernul si primul-ministru, caci el tine practic "fraiele" si poate pune tara pe linia de plutire sau o poate afunda mai tare. Imi pusesem sperantele in acel guvern utopic prezidat de independentul Iohannis pe care chiar il credeam capabil de o schimbare...am vazut ce-a facut din Sibiu si chiar speram inca acu vreo luna cand se tot vorbea de guvern ca Basescu il va accepta. Chiar nu inteleg de ce atata incrancenare. Oricum, e prea frumoasa ca sa poata fi adevarata ideea unei Romanii cu un prim-ministru neamt :appl: .

Sper apele sa se limpezeasca cat mai repede si sa se inchege totusi un guvern cat de cat stabil, ca suntem de rasul curcii.
Take a walk on the wild side...

artizan

#85 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 07 December 2009 - 01:17 PM

cand se vor anunta rezultatele finale?
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#86 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 December 2009 - 01:18 PM

Hana, de acord cu tine, cu o singura corectie... Conteaza si persoana presedintelui pentru ca el ne reprezinta in plan extern, iar inca 5 ani cu actualul ni se vor inchide multe usi.. parerea mea :mrgreen:
Acuma sa va zic ceva ce pe mine m-a amuzat tare.. O intreb pe mamaia: "Cu cine ai votat, bre?". Ea: "Cu Geoana". Eu: "De ce?". Ea: "Ca-i mai frumos" :D :D :D {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" />
Imagine postata

#87 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 07 December 2009 - 01:25 PM

alpha a spus:

cand se vor anunta rezultatele finale?


Cel mai probabil peste vreo 2 zile, ca acum urmeaza contestatiile....
Take a walk on the wild side...

artizan

#88 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 01:46 PM

Hana, sintem totusi o republica prezidentiala, asa ca presedintele, vrei nu vrei, e mai important ca premierul. Eu nu-mi doresc o republica parlamentara, desi in alte parti functioneaza, la noi n-ar merge, si stim cu totii de ce.
Si eu am considerat Johannis o carte cistigatoare, desi nu e independent, ma rog, forumul lui e de centru, ceea ce inseamna pol de echilibru...
Dar lipsa de miez a lui geoana e capabila de a darima tot forumul german, nu doar pe johannis...
raluca elena

#89 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2009 - 02:03 PM

KikenHana a spus:

Stiu Raluca, da problema e ca in tot timpul asta noi o s-o ducem din ce in ce mai greu cu economia la pamant si cu imprumuturi uriase de la Fondul Mondial, iar circul o sa fie in toi si nota de plata o platim noi, fiecare in parte.

Pe mine sincer nu ma intereseaza persoana presedintelui...pe mine ma interesa/intereseaza guvernul si primul-ministru, caci el tine practic "fraiele" si poate pune tara pe linia de plutire sau o poate afunda mai tare. Imi pusesem sperantele in acel guvern utopic prezidat de independentul Iohannis pe care chiar il credeam capabil de o schimbare...am vazut ce-a facut din Sibiu si chiar speram inca acu vreo luna cand se tot vorbea de guvern ca Basescu il va accepta. Chiar nu inteleg de ce atata incrancenare. Oricum, e prea frumoasa ca sa poata fi adevarata ideea unei Romanii cu un prim-ministru neamt :D .

Sper apele sa se limpezeasca cat mai repede si sa se inchege totusi un guvern cat de cat stabil, ca suntem de rasul curcii.


Kiken, tu ai vreo speranta ca neamtu' va guverna?????? Nu am idee cine iese / va iesi presedinte, da' presupunand ca e vorba de Geoana si ca ajunge nea Klaus premier, tu crezi ca o sa fie lasat sa faca ceva bine????? :D Io as vrea sa cred asta, da' ma tem ca Hrebe, Vanghi et Co. or sa ia deciziile!!!! Tot o marioneta o sa fie (daca nu e deja) si Johannis! In acest moment, nu e nimeni care sa faca ceva pentru plebe, toti trag spuza pe turta lor si-a acolitilor!!! Noi suntem mereu generatia de sacrificiu care trebuie sa rabde si sa-ndure ca sa le fie lor bine!

#90 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 07 December 2009 - 02:06 PM

raluca elena a spus:

Hana, sintem totusi o republica prezidentiala, asa ca presedintele, vrei nu vrei, e mai important ca premierul. Eu nu-mi doresc o republica parlamentara, desi in alte parti functioneaza, la noi n-ar merge, si stim cu totii de ce.
Si eu am considerat Johannis o carte cistigatoare, desi nu e independent, ma rog, forumul lui e de centru, ceea ce inseamna pol de echilibru...
Dar lipsa de miez a lui geoana e capabila de a darima tot forumul german, nu doar pe johannis...


Te corectez, suntem republica semi-prezidentiala, in care presedintele are 3 atributiuni mari si late care sunt cam astea:

-mediator intre puterile statului si intre stat si populatie
-sef al armatei
-reprezentant al politicii externe
Take a walk on the wild side...

artizan

#91 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 02:11 PM

foxy, n-as zice ca noi sintem generatia de sacrificiu! Ce sa mai zicem de generatia parintilor nostri, care au prins razboiul, foametea, comunismul, tranzitia asta neverending si saracia de acum?
raluca elena

#92 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 07 December 2009 - 02:13 PM

foxyy a spus:


Kiken, tu ai vreo speranta ca neamtu' va guverna?????? Nu am idee cine iese / va iesi presedinte, da' presupunand ca e vorba de Geoana si ca ajunge nea Klaus premier, tu crezi ca o sa fie lasat sa faca ceva bine????? :D Io as vrea sa cred asta, da' ma tem ca Hrebe, Vanghi et Co. or sa ia deciziile!!!! Tot o marioneta o sa fie (daca nu e deja) si Johannis! In acest moment, nu e nimeni care sa faca ceva pentru plebe, toti trag spuza pe turta lor si-a acolitilor!!! Noi suntem mereu generatia de sacrificiu care trebuie sa rabde si sa-ndure ca sa le fie lor bine!


Da, eu sincer imi puneam speranta in neamt, macar ca-i neamt si nu-i roman si macar ne reabilita oarescum numele pe plan international. Da asta-i ce credeam eu...

Cele bolduite de tine sunt valabile pentru toti. Eu nu stiu in alte parti cum e, dar aici pe la mine in batatura fețele si mai marii PDL sunt ce-i mai golani si hoti dintre toti hotii. Fura ca in codru, in frunte cu onor primarul Tg Muresului, si chiar nu le mai pasa de nimic si nimeni :twisted: ...ca sa nu mai zic ca nu le ajungi cu prajina la nas. Of! Numa ma enervez.

Adevarul e ca n-avem clasa politica si cu asta basta. De cum ajung unii sus zici ca-si pierd mintile, toti o iau pe aratura. Un popor de nesatui, asta suntem, dpdv politic.
Take a walk on the wild side...

artizan

#93 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 07 December 2009 - 02:18 PM

raluca elena a spus:

foxy, n-as zice ca noi sintem generatia de sacrificiu! Ce sa mai zicem de generatia parintilor nostri, care au prins razboiul, foametea, comunismul, tranzitia asta neverending si saracia de acum?


Raluca...mereu ma enervez pe clipa prezenta, da cand ma uit in istorie imi dau seama ca intotdeaua se poate si mai rau si chiar a fost mai rau. De multe ori visez cu ochii deschisi la epoca interbelica, dar apoi imi dau seama ca oamenii aia au trecut prin 2 razboaie mondiale si atatea atrocitati, ca apoi sa prinda persecutia comunista :cry:

Nu stiu, se pare ca omenirea nu vrea sa fie cu adevarat fericita niciodata.
Take a walk on the wild side...

artizan

#94 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 02:20 PM

Asta e si parerea mea, ca avem nevoie de-o clasa politica noua. Din pacate, cei tineri invata de la cei batrini, si asta in politica nu e bine. Eu as vrea sa vad coalitiile astea europene in care au intrat partidele noastre, si de dreapta si de stinga, cam ce ar avea de spus cu privire la cum decurg lucrurile pe la noi...
raluca elena

#95 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2009 - 02:26 PM

raluca elena a spus:

foxy, n-as zice ca noi sintem generatia de sacrificiu! Ce sa mai zicem de generatia parintilor nostri, care au prins razboiul, foametea, comunismul, tranzitia asta neverending si saracia de acum?


Generatii de sacrificiu sunt(em) cu totii!!! Mereu guvernantii ne vor spune asta: noi suntem generatia de sacrificiu, pentru ca urmasii nostri sa traiasca mai bine!!!!! (de ce s-or baga si pe ei in asta, nu poci pentru ca sa-ntaleg, da' io mi-s blonda, deci am o scuza.....). Da' ei asa ne zic mereu si asa or sa o zica si de-acu' inainte!! Io nu-nteleg de ce tre' sa se sacrifice careva!!!! Sa-mi dau cu paru-n cap ca tot nu pricep (vezi ce ziceam de blonda, mai sus...). Avem o tara care ne-ar putea tine pe toti si chiar ar mai ramane... si din granarul Europei am ajuns importator de grau!!!!! :D Cum??? De ce?????

Poate-ar fi bine sa ne oprim cu discutiile astea, ca altfel ne enervam de pomana!!!!!!!!!! Noi n-am mers la votare din pricina ca n-aveam pe cine vota! Ar fi fost vorba de peste 200 km pentru o stampila pusa-n gard! N-ai intre cine si care sa alegi. Cel putin, nu in momentul actual! Toti is o apa s-un pamant! :D :D

#96 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2009 - 02:40 PM

Nu mai editez mesajul precedent. Stiu ca am zis ca ar fi mai bine sa punem punct discutiilor politice, da' nu poci sa ma abtiguiesc: n-am mers la vot ca n-am vrut sa pun stampila pe unu' care spune: "ma gandeam cat de mult pot sa ma gandesc" :D ori sustine ca cea mai buna fapta pe care-a facut-o la viata lui a fost ca nu si-a dat soacra afara din casa.... :shock: Si asta spuna intr-o fraza din care, initial, n-am priceput nica!! Am rumegat nitel la ea si apoi am priceput ca n-a scos o femeie din casa, dupa care sa citesc prin ziare ca era vorba de soacra-sa.... Cand i-am zis lu' tata ca mi se pare o prostie crunta sa te lauzi cu asa ceva, el mi-a zis: "da' sa stii ca nu-i vorba numa' de prostie!!!!!! Stii ce greu e sa stai cu soacra-n casa??????" :D
Base n-a facut nica, cel putin io nu simt sa fi facut ceva pentru mine... Is la mama naibii-n praznic, n-am servici, n-am bani, n-am sanse sa ma angajez in tara....
S-atunci????? La ce sa fi consumat motorina de pomana??? Mai bine c-am stat acasa!!!!! Am stat pe arta culinara, savurand retete! :D

#97 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 03:09 PM

foxyy a spus:

. Avem o tara care ne-ar putea tine pe toti si chiar ar mai ramane... si din granarul Europei am ajuns importator de grau!!!!! :D Cum??? De ce?????


Pai ala e pariul lui Roman cu agricultura!
raluca elena

#98 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2009 - 03:20 PM

raluca elena a spus:

foxyy a spus:

. Avem o tara care ne-ar putea tine pe toti si chiar ar mai ramane... si din granarul Europei am ajuns importator de grau!!!!! :D Cum??? De ce?????


Pai ala e pariul lui Roman cu agricultura!



Aha. Acu' m-am dumirit!

#99 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 07 December 2009 - 04:36 PM

Io zic ca daca nu mergi la vot (adica renunti la un drept al tau, acest drept incluzand si posibilitatea de a desena un porcusor sau un vlad tepes si de a pune stampila pe el - adica de a-ti anula votul) nu ai dreptul sa ii contesti pe cei care au castigat alegerile. Mi se pare un minim de respect pentru banii contribuabililor (adica ai celor din Romania din banii carora se platesc foile de vot si stampilele si se dau diurne celor care stau acolo cu lista in brate si care numara ulterior voturile) sa mergi si sa votezi (sau sa-ti anulezi votul in semn de protest).

#100 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 December 2009 - 04:55 PM

KikenHana a spus:

raluca elena a spus:

Hana, sintem totusi o republica prezidentiala, asa ca presedintele, vrei nu vrei, e mai important ca premierul. Eu nu-mi doresc o republica parlamentara, desi in alte parti functioneaza, la noi n-ar merge, si stim cu totii de ce.
Si eu am considerat Johannis o carte cistigatoare, desi nu e independent, ma rog, forumul lui e de centru, ceea ce inseamna pol de echilibru...
Dar lipsa de miez a lui geoana e capabila de a darima tot forumul german, nu doar pe johannis...


Te corectez, suntem republica semi-prezidentiala, in care presedintele are 3 atributiuni mari si late care sunt cam astea:

-mediator intre puterile statului si intre stat si populatie
-sef al armatei
-reprezentant al politicii externe


Iarta-mi ignoranta, dar în România nu presedintele alege primul ministru?
Nu poate dizolva adunarea nationala?
Nu poate declansa un referendum?

Mi se pare ciudata idea de republica semi-prezidentiala în circumstantele în care presedintele este ales prin scrutin universal direct :roll:
Eu m-am rupt de România cam de mult si nu prea mai sînt la curent. :oops:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi