Forum Culinar: Ce retete de peste ati gatit azi? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 90 Pagini +
  • « Prima
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce retete de peste ati gatit azi?

#1681 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,749
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 15 June 2020 - 08:35 AM

Peștele prăjit tradițional e cel mai bun, dar de nevoie apreciem si alte moduri de gătire. Azi si maine la prânz mi-am facut niste fisuri de cod la grătar, însoțite de o salata de fasole verde!

Înainte de coacere!

Imagine atasata: monthly_06_2020/post-343-0-30077800-1592201371.jpg

Și pachetul meu de azi!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_06_2020/post-343-0-32650500-1592202887.jpg


#1682 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 June 2020 - 11:27 AM

Vezi postareamino, la 08 June 2020 - 12:51 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 08 June 2020 - 12:27 PM, a spus:

Vorba cantecului: valeleuuu, valeleuuu! Imagine postata
Arata fantastic!

Da' ce bere e aia?


După ambalaj este berea pe care Hazel sau Boni (scuze că nu mai stiu :) ) a recomandat-o aici de sarbatori de la Capra noastra.

Carmella, storceagul arată de milioane si cred ca gustul este pe măsură !


Eu fusei maica!! :lol:

#1683 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,749
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 15 June 2020 - 11:35 AM

Vezi postareaEataly, la 15 June 2020 - 11:27 AM, a spus:

Vezi postareamino, la 08 June 2020 - 12:51 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 08 June 2020 - 12:27 PM, a spus:

Vorba cantecului: valeleuuu, valeleuuu! Imagine postata
Arata fantastic!

Da' ce bere e aia?


După ambalaj este berea pe care Hazel sau Boni (scuze că nu mai stiu :) ) a recomandat-o aici de sarbatori de la Capra noastra.

Carmella, storceagul arată de milioane si cred ca gustul este pe măsură !


Eu fusei maica!! :)



Deci fusei pe lângă.... :lol: :-*

Aceasta postare a fost editata de mino: 15 June 2020 - 11:36 AM


#1684 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 June 2020 - 11:43 AM

Vezi postareamino, la 15 June 2020 - 11:35 AM, a spus:

Vezi postareaEataly, la 15 June 2020 - 11:27 AM, a spus:

Vezi postareamino, la 08 June 2020 - 12:51 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 08 June 2020 - 12:27 PM, a spus:

Vorba cantecului: valeleuuu, valeleuuu! Imagine postata
Arata fantastic!

Da' ce bere e aia?


După ambalaj este berea pe care Hazel sau Boni (scuze că nu mai stiu :) ) a recomandat-o aici de sarbatori de la Capra noastra.

Carmella, storceagul arată de milioane si cred ca gustul este pe măsură !


Eu fusei maica!! :-*



Deci fusei pe lângă.... :) :lol:


Dai o bere! :-*

#1685 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 15 June 2020 - 06:28 PM

Vezi postareamino, la 15 June 2020 - 08:35 AM, a spus:

mi-am facut niste fisuri de cod la grătar

mino, autocorectul matale a luat-o razna Imagine postata fisuri adica crăpături sau poate fîșuri? eu am in program un hanorac de solă (gluga o bag la borș) si niste crăpături de păstrăv Imagine postata Imagine postata
PS sorry, n-am putut rezista :lol:

#1686 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,749
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 15 June 2020 - 09:23 PM

Vezi postareaDexter, la 15 June 2020 - 06:28 PM, a spus:

Vezi postareamino, la 15 June 2020 - 08:35 AM, a spus:

mi-am facut niste fisuri de cod la grătar

mino, autocorectul matale a luat-o razna Imagine postata fisuri adica crăpături sau poate fîșuri? eu am in program un hanorac de solă (gluga o bag la borș) si niste crăpături de păstrăv Imagine postata Imagine postata
PS sorry, n-am putut rezista :lol:


:-* asta autocorectului........Originalul era, fileuri :) :-* :)

#1687 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 June 2020 - 07:08 PM

Ciorba de peshte:
Imagine atasata: monthly_06_2020/post-12-0-23646500-1592845708.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#1688 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 29 June 2020 - 12:42 PM

Imagine atasata: monthly_06_2020/post-9-0-63592900-1593427272.jpg

Stanga, inele de calamari cu cartofi(o tocana mai pe romaneste) buna si calda si rece.

Dreapta se vede.

#1689 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,749
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 30 June 2020 - 06:19 PM

Zilele astea am uitat de dieta si am mâncat cu mare pofta hamsii si midii pane!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_06_2020/post-343-0-76607600-1593533996.jpg


#1690 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 June 2020 - 10:43 PM

Uainleeeeeeeiii...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#1691 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,749
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 01 July 2020 - 06:10 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 30 June 2020 - 10:43 PM, a spus:

Uainleeeeeeeiii...


Exact :D :D

#1692 Useril este offline   Oana Adriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 146
  • Inregistrat: 08-August 19

Postat 03 July 2020 - 05:19 PM

Să vă fie de bine! Extraordinar arată!

#1693 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 03 July 2020 - 07:27 PM

Mino, tu esti de vina =))

Imagine atasata: monthly_07_2020/post-591-0-31335100-1593797208.jpg

#1694 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 July 2020 - 09:20 PM

Blimey!!! Trebuia sa postez si eu aici, dar ma duc in hall of lack of fame Imagine postata

Ok, nu gasesc topicul cu dezastre, deci ma fac de ras aici!

Cand te apuci de facut ordine in mormanele de hartogaraie in birou si te mai si suna toti din toate colturile ...
Imagine atasata: monthly_07_2020/post-12-0-04044600-1593803841.jpg



Eeeeeh, some things are just not meant to be. Asa ca , mi-am pus un vin alb si imi imaginez ca mananc din pestii vostri .


Vezi postareaclau_ash, la 03 July 2020 - 07:27 PM, a spus:

Mino, tu esti de vina =))

Atasament IMG-20200703-WA0016.jpg




Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#1695 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,749
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 04 July 2020 - 06:16 AM

Clau, Lori, daca tot sunt di vina, va mai pun o poza cu...guvizi, pe care-i caut de cate ori vin la mare si care au o carne dulce ca a carașilor!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_07_2020/post-343-0-29022700-1593836170.jpg


#1696 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 July 2020 - 01:19 PM

E-pici! Pentru mine, absolut e-pici pestii astia, Mino!!!

Acum , ähm, sa ma gandesc, 7 ani, dupa ce am dat bacu' (sharap!) Imagine postataImagine postataImagine postata , eu si prietena mea cea mai buna din liceu am hotarat sa sarbatorim. Cu gasca. La mare. La cort. Cu noi mai erau fratele ei din dotare, stundent la geogra in Iasi, colegul lui Dragos, gagica lui, Dora, Marius si Gabi din gasca noastra si Alina, colega de-a noastra de clasa. Parca atatia eram toti. Prima oara , din alea trei, cand m-am imbatat in viata mea. Ultima data a fost acum de ziua mea, de necaz ca ajunsesem la ditamai pragul de varsta (zdai seama, 25, wtf?) si am spart un pahar din setul ala verde fain, deosebit si unic pe care il scosesem abia a 3-a oara la folosit.

Dar, sa revenim la guvizi, zic. Tot atunci mi s-a furat o rochie faina de tot, simpla, vaporoasa si perfecta pentru vara, de la dusuri. In 5 minute...plecasem fara ea de la dus, imi dau seama cand ajung la cort, fac stanga-mprejur si cand m-am intors, ia-o de unde nu-i.

Ei bine, fiind cu totii din familii modeste, va dati seama ca nu aveam multi bani la noi. Mai aveam cam 3 zile pana ni se termina vacanta si bani ioc, mancare ioc...wtf. facem? Catalin, fratele prietenei mele si cu gagica, Dora , erau un fel de aia mai marii care aveau grija de copii. Aveau butelie din aia de camping, ne mai dadeau de mancare. Aveam un singur cort, de maxim 4 persoane, in care logic ca nu incapeam toti, asa ca cine nu incapea, inclusiv eu, care si urasc sa dorm la gramada, dormea afara sub cerul liber. Care se trezea cu urechelnite pe sau prin el...ghinion. Ah, minunile naturii Imagine postata
Ce sa facem, ce sa facem, fratica? 3 zile post negru, pai n-ai cum...si ce le vine baietilor in gand, bai ne ducem la pescuit. In spatele locului de camping, spre plaja erau doua iazuri. Si au venit cu guvizi. Destui. Vrednici si vajnici baieti! Si ni-i pun in poale, noi eram relaxate pe patura, jucam carti, beam cafele: Bai, noi ne-am facut datoria, ne ducem la plaja si la fotbal. Eu, Dana si Alina ne uitam cu ochi straini si goi unele la altele (mentionez ca eu acasa la mama si la tata nu am gatit ci am fost ocazional doar ajutor de bucatar, cel mult trebuia sa bat frisca ori albusul bezea , faceam de rand cu tata, sa nu ne scurtcircuitam). Ne indreptam toate trei privirile pierdute spre Dora, care statea in picioare in fata cortului, ca o statuie materna azteca, cu mainile in sold si fulgere si tunete in ochi: Nici sa nu va ganditi, vine verdictul ca o palma peste ochi. Plecati la plaja dupa ce mi-ati curatat pestele. Mua-mua-muaaaaaaaa! Aveam in total cred ca un cutit din ala de camping, din ala mic, care mai are si surubelnita si mai stiu eu ce draci laci si doua cutite din alea boante, de tacam. Nu vreti sa stiti cat a durat curatitul guvizilor alora. Am ajuns sa ne bucuram, macar, de asfintit in ziua aia.

Guvizi Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#1697 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 04 July 2020 - 02:13 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 04 July 2020 - 01:19 PM, a spus:

E-pici! Pentru mine, absolut e-pici pestii astia, Mino!!!

Acum , ähm, sa ma gandesc, 7 ani, dupa ce am dat bacu' (sharap!) Imagine postataImagine postataImagine postata , eu si prietena mea cea mai buna din liceu am hotarat sa sarbatorim. Cu gasca. La mare. La cort. Cu noi mai erau fratele ei din dotare, stundent la geogra in Iasi, colegul lui Dragos, gagica lui, Dora, Marius si Gabi din gasca noastra si Alina, colega de-a noastra de clasa. Parca atatia eram toti. Prima oara , din alea trei, cand m-am imbatat in viata mea. Ultima data a fost acum de ziua mea, de necaz ca ajunsesem la ditamai pragul de varsta (zdai seama, 25, wtf?) si am spart un pahar din setul ala verde fain, deosebit si unic pe care il scosesem abia a 3-a oara la folosit.

Dar, sa revenim la guvizi, zic. Tot atunci mi s-a furat o rochie faina de tot, simpla, vaporoasa si perfecta pentru vara, de la dusuri. In 5 minute...plecasem fara ea de la dus, imi dau seama cand ajung la cort, fac stanga-mprejur si cand m-am intors, ia-o de unde nu-i.

Ei bine, fiind cu totii din familii modeste, va dati seama ca nu aveam multi bani la noi. Mai aveam cam 3 zile pana ni se termina vacanta si bani ioc, mancare ioc...wtf. facem? Catalin, fratele prietenei mele si cu gagica, Dora , erau un fel de aia mai marii care aveau grija de copii. Aveau butelie din aia de camping, ne mai dadeau de mancare. Aveam un singur cort, de maxim 4 persoane, in care logic ca nu incapeam toti, asa ca cine nu incapea, inclusiv eu, care si urasc sa dorm la gramada, dormea afara sub cerul liber. Care se trezea cu urechelnite pe sau prin el...ghinion. Ah, minunile naturii Imagine postata
Ce sa facem, ce sa facem, fratica? 3 zile post negru, pai n-ai cum...si ce le vine baietilor in gand, bai ne ducem la pescuit. In spatele locului de camping, spre plaja erau doua iazuri. Si au venit cu guvizi. Destui. Vrednici si vajnici baieti! Si ni-i pun in poale, noi eram relaxate pe patura, jucam carti, beam cafele: Bai, noi ne-am facut datoria, ne ducem la plaja si la fotbal. Eu, Dana si Alina ne uitam cu ochi straini si goi unele la altele (mentionez ca eu acasa la mama si la tata nu am gatit ci am fost ocazional doar ajutor de bucatar, cel mult trebuia sa bat frisca ori albusul bezea , faceam de rand cu tata, sa nu ne scurtcircuitam). Ne indreptam toate trei privirile pierdute spre Dora, care statea in picioare in fata cortului, ca o statuie materna azteca, cu mainile in sold si fulgere si tunete in ochi: Nici sa nu va ganditi, vine verdictul ca o palma peste ochi. Plecati la plaja dupa ce mi-ati curatat pestele. Mua-mua-muaaaaaaaa! Aveam in total cred ca un cutit din ala de camping, din ala mic, care mai are si surubelnita si mai stiu eu ce draci laci si doua cutite din alea boante, de tacam. Nu vreti sa stiti cat a durat curatitul guvizilor alora. Am ajuns sa ne bucuram, macar, de asfintit in ziua aia.

Guvizi Imagine postata


=)) =)) =)) Las' ca ti-o prins bine lectia, vad ca esti activa la subiect :D ...
Ah, acum am vazut ce-ai facut mai sus, cred ca io m-as fi pus pe bocit...

Aceasta postare a fost editata de adi_edi: 04 July 2020 - 02:17 PM


#1698 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 July 2020 - 03:25 PM

Vezi postareaadi_edi, la 04 July 2020 - 02:13 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 04 July 2020 - 01:19 PM, a spus:

E-pici! Pentru mine, absolut e-pici pestii astia, Mino!!!

Acum , ähm, sa ma gandesc, 7 ani, dupa ce am dat bacu' (sharap!) Imagine postataImagine postataImagine postata , eu si prietena mea cea mai buna din liceu am hotarat sa sarbatorim. Cu gasca. La mare. La cort. Cu noi mai erau fratele ei din dotare, stundent la geogra in Iasi, colegul lui Dragos, gagica lui, Dora, Marius si Gabi din gasca noastra si Alina, colega de-a noastra de clasa. Parca atatia eram toti. Prima oara , din alea trei, cand m-am imbatat in viata mea. Ultima data a fost acum de ziua mea, de necaz ca ajunsesem la ditamai pragul de varsta (zdai seama, 25, wtf?) si am spart un pahar din setul ala verde fain, deosebit si unic pe care il scosesem abia a 3-a oara la folosit.

Dar, sa revenim la guvizi, zic. Tot atunci mi s-a furat o rochie faina de tot, simpla, vaporoasa si perfecta pentru vara, de la dusuri. In 5 minute...plecasem fara ea de la dus, imi dau seama cand ajung la cort, fac stanga-mprejur si cand m-am intors, ia-o de unde nu-i.

Ei bine, fiind cu totii din familii modeste, va dati seama ca nu aveam multi bani la noi. Mai aveam cam 3 zile pana ni se termina vacanta si bani ioc, mancare ioc...wtf. facem? Catalin, fratele prietenei mele si cu gagica, Dora , erau un fel de aia mai marii care aveau grija de copii. Aveau butelie din aia de camping, ne mai dadeau de mancare. Aveam un singur cort, de maxim 4 persoane, in care logic ca nu incapeam toti, asa ca cine nu incapea, inclusiv eu, care si urasc sa dorm la gramada, dormea afara sub cerul liber. Care se trezea cu urechelnite pe sau prin el...ghinion. Ah, minunile naturii Imagine postata
Ce sa facem, ce sa facem, fratica? 3 zile post negru, pai n-ai cum...si ce le vine baietilor in gand, bai ne ducem la pescuit. In spatele locului de camping, spre plaja erau doua iazuri. Si au venit cu guvizi. Destui. Vrednici si vajnici baieti! Si ni-i pun in poale, noi eram relaxate pe patura, jucam carti, beam cafele: Bai, noi ne-am facut datoria, ne ducem la plaja si la fotbal. Eu, Dana si Alina ne uitam cu ochi straini si goi unele la altele (mentionez ca eu acasa la mama si la tata nu am gatit ci am fost ocazional doar ajutor de bucatar, cel mult trebuia sa bat frisca ori albusul bezea , faceam de rand cu tata, sa nu ne scurtcircuitam). Ne indreptam toate trei privirile pierdute spre Dora, care statea in picioare in fata cortului, ca o statuie materna azteca, cu mainile in sold si fulgere si tunete in ochi: Nici sa nu va ganditi, vine verdictul ca o palma peste ochi. Plecati la plaja dupa ce mi-ati curatat pestele. Mua-mua-muaaaaaaaa! Aveam in total cred ca un cutit din ala de camping, din ala mic, care mai are si surubelnita si mai stiu eu ce draci laci si doua cutite din alea boante, de tacam. Nu vreti sa stiti cat a durat curatitul guvizilor alora. Am ajuns sa ne bucuram, macar, de asfintit in ziua aia.

Guvizi Imagine postata


=)) =)) =)) Las' ca ti-o prins bine lectia, vad ca esti activa la subiect :D ...
Ah, acum am vazut ce-ai facut mai sus, cred ca io m-as fi pus pe bocit...


N-am avut timp...de foame. M-am pus pe mancat, ce am mai gasit pe sub scrumul ala Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#1699 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 July 2020 - 05:33 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 04 July 2020 - 01:19 PM, a spus:

Guvizi Imagine postata

da' cel putin au fost buni?

nu's daca am mai povestit dar mi-ai amintit de singurele mele 2 nopti cre'ca dormite in cort la poalele Ceahlaului cred, nici nu mai tin minte unde eram
dar in ultima seara ceva asemanator
nu mai erau lemne, nu prea mai era mincare
asa ca baietii s-au dus la furat lemne pentru foc de pe linga corturile vecine si fetele au bagat in ceaun tot ce ramasese comestibil, la gramada
a iesit o chestie de o bunatate pe care mi-o amintesc si acum, nu-mi amintesc deloc ce era inauntru dar imi amintesc ca era foarte buna =))

#1700 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,749
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 04 July 2020 - 06:42 PM

Mai Lori da ai avut aventura nu gluma cu guvizii! Sa inteleg ca ti-au placut in final? Eu prima oara am mancat guvizi prin 89 cand ne-am intalnit la mare cu un vecin mare pescar amator, iar intr-o zi a prins multi guvizi, pe care i-a prajit la o autoservire pe plaja si am luat tot de acolo o mamaliga uriasa si usturoi! Am mancat 8 persoane pe saturate si de atunci am ramas fan guvizi ever! Acum mi se par extraordinar de scumpi, pe aia doi prajiti am dat 12 lei si nu erau foarte mari, dar nah, mi-au satisfacut pofta!

Aceasta postare a fost editata de mino: 04 July 2020 - 06:44 PM


Arata acest topic


  • 90 Pagini +
  • « Prima
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi